5 savjeta kako usavršiti forehand u tenisu
Usavršite svoj forhend povratkom na osnove.
Bez obzira da li ste potpuni početnik, usavršavate osnove ili pak želite podići igru na novu razinu, jedno je sigurno: uvijek ima mjesta za napredak. Najbolji igrači su oni koji kontinuirano treniraju i usavršavaju najjednostavnije vještine, među kojima je i moćni forhend.
Držanje reketa je izuzetno važno u forhendu jer je upravo drška (grip) zaslužna kako će se ruka osjećati u kontaktu reketa i loptice. Taj “osjećaj” je ono što vam daje mogućnost kontrole putanje i spin loptice. Postoji više načina držanja teniskog reketa, no poluzapadni stisak forhenda se preferira zbog stabilnosti i sposobnosti davanja rotacije loptici tzv. Topspin.
Kod ovog hvata potrebno je postaviti kažiprst na četvrtu kosinu drške. Primijetit ćete da je ručka reketa u obliku osmerokuta sa kosinom jedan koja se nalazi na samom vrhu. Izbrojite četiri kosine udesno za dešnjake i četiri kosine ulijevo za ljevake kako biste pronašli ispravan poluzapadni hvat. Raširite prste tako da kažiprst bude malo ispod reketa. To će omogućiti bolju sposobnost ruke da podigne glavu reketa i da se se loptici da veća rotacija (spin).
Kako bi forhend bio efikasan potrebno je ubrzati glavu reketa. Možda se tu čini da ruka radi veći dio posla ali noge su te od kojih sve kreće. U poluotvorenom stavu izvedite veliki zamah unatrag tako da reket dolazi u poziciju iza ramena ruke kojom se udara dok je istovremeno opterećenje na stražnjoj nozi. Prilikom zamaha opterećenje se prebacuje na prednju nogu. Ako je stav zatvoreni većina težine će biti na prednjoj nozi. Zatvoreni stav se uglavnom koristi kod kraćih lopti I omogućuje generiranje snažnijeg udarca.
Bez obzira da li ste potpuni početnik, usavršavate osnove ili pak želite podići igru na novu razinu, jedno je sigurno: uvijek ima mjesta za napredak. Najbolji igrači su oni koji kontinuirano treniraju i usavršavaju najjednostavnije vještine, među kojima je i moćni forhend.
1. PRONAĐI PRAVI HVAT
Držanje reketa je izuzetno važno u forhendu jer je upravo drška (grip) zaslužna kako će se ruka osjećati u kontaktu reketa i loptice. Taj “osjećaj” je ono što vam daje mogućnost kontrole putanje i spin loptice. Postoji više načina držanja teniskog reketa, no poluzapadni stisak forhenda se preferira zbog stabilnosti i sposobnosti davanja rotacije loptici tzv. Topspin.Kod ovog hvata potrebno je postaviti kažiprst na četvrtu kosinu drške. Primijetit ćete da je ručka reketa u obliku osmerokuta sa kosinom jedan koja se nalazi na samom vrhu. Izbrojite četiri kosine udesno za dešnjake i četiri kosine ulijevo za ljevake kako biste pronašli ispravan poluzapadni hvat. Raširite prste tako da kažiprst bude malo ispod reketa. To će omogućiti bolju sposobnost ruke da podigne glavu reketa i da se se loptici da veća rotacija (spin).
2. SVE KREĆE OD NOGU
Za pravilno i efikasno izvođenje udarca u tenisu noge su izuzetno bitne. Kinetički lanac odnosno prijenos energije počinje od donjeg dijela tijela i završava u ruci odnosno reketu.Kako bi forhend bio efikasan potrebno je ubrzati glavu reketa. Možda se tu čini da ruka radi veći dio posla ali noge su te od kojih sve kreće. U poluotvorenom stavu izvedite veliki zamah unatrag tako da reket dolazi u poziciju iza ramena ruke kojom se udara dok je istovremeno opterećenje na stražnjoj nozi. Prilikom zamaha opterećenje se prebacuje na prednju nogu. Ako je stav zatvoreni većina težine će biti na prednjoj nozi. Zatvoreni stav se uglavnom koristi kod kraćih lopti I omogućuje generiranje snažnijeg udarca.